Lidhje

Debate rreth bisedimeve Kosovë – Serbi

  • Besim Abazi

Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Ivica Daçiç, do të takohen sërish më 4 mars në Bruksel, për të vazhduar diskutimet rreth veriut të Kosovës.

Prishtina shprehet e gatshme të zbatojë planin e kryenegociatorit të Kombeve të Bashkuara, Martti Ahtisaari që parashikon edhe krijimin e lidhjeve ndërmjet komunave, por pa fuqi ekzekutive.

Ndërsa Beogradi kërkon krijimin e bashkësisë autonome të komunave serbe.

XS
SM
MD
LG