Lidhje

Arrestime të tjera në FIFA


Members of the media stand outside the Baur au Lac hotel where Swiss police arrested FIFA officials, in Zurich, Switzerland, Dec. 3, 2015.

Members of the media stand outside the Baur au Lac hotel where Swiss police arrested FIFA officials, in Zurich, Switzerland, Dec. 3, 2015.

Ministri i Drejtësisë në Zvicër ka identifikuar nënpresidentët e FIFA-s, Alfredo Hawit dhe Juan Angel Napout si dy zyrtarë të arrestuar sot në operacionet e fundit lidhur me afere korruptive në organin qeverisës të futbollit.

Ministria tha se të dy zyrtarët kundërshtuan ekstradimin në Shtetet e Bashkuara gjatë paraqitjes sot në gjykatë. Zyrtarët zviceranë thanë për Zërin e Amerikës se të dyshuarit akuzohen se kanë pranuar rryshfete me vlerë prej miliona dollarësh.

Zoti Hawit nga Hondurasi është president i Konfederatës së Futbollit për Amerikën e Veriut, atë Qendrore dhe Karaibet, ndërsa zoti Napout nga Paraguaj është president për Konfederatën e Futbollit të Amerikës së Jugut.

Arrestimet, në kuadër të operacioneve lidhur me skandalin korruptiv në radhët e FIFA-s, bëhen me kërkesë të Shteteve të Bashkuara.

XS
SM
MD
LG