Lidhje

Presidenti Trump i uron pavarësinë Kosovës


President Donald Trump meeting with business leaders at the White House.

President Donald Trump meeting with business leaders at the White House.

Presidenti amerikan Donald Trump tha se e ardhmja e një Kosove sovrane, shumetnike dhe demokratike është në një rajon ballkanik të qëndrueshëm e të begatë, të integruar plotësisht në komunitetin ndërkombëtar.

Në një mesazh për Presidentin Hashim Thaçi, me rastin e përvjetorit të Nëntë të Pavarësisë së Kosovës, zoti Trump thotë se partneriteti midis SHBA dhe Kosovës bazohet në vlera dhe interesa të përbashkëta.

Presidenti Trump thotë se Shtetet e Bashkuara u gëzuan bashkë qytetarët e Kosovës për medaljen e artë historike të fituar në Lojrat Olimpike të Brazilit dhe për pjesëmarrjen e ekipit të futbollit të Kosovës për herë të parë në sezonin FIFA-s.

Në mesazh, Presidenti Trump thotë se SHBA shpresojnë të vazhdojmë bashkëpunimin e gjerë dhe të thellë me Kosovën, të fokusuar në mbështetjen e zhvillimit demokratik dhe ekonomik, forcimin e sundimit të ligjit, zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me fqinjët, dhe luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm e luftëtarëve të huaj terroristë.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG