Lidhje

Ende pa zgjidhje mosmarrëveshjet mes minatorëve dhe ACR

  • Armand Mero
  • Zëri Amerikës

Ende pa zgjidhje mosmarrëveshjet mes minatorëve dhe ACR

Ende pa zgjidhje mosmarrëveshjet mes minatorëve dhe ACR

Duket sikur ka hyrë në një rrugë pa krye marrëdhënia mes minatorëve të Bulqizës dhe shoqërisë austriake Acr e cila administron minierën, vendburimin më të madh të kromit në vend. Madje sot situata, pak para mesditës, ka shkuar edhe në përplasje fizike me forcat e policisë të cilat kanë ditë që qëndrojnë aty. Ndërsa një grup I vogël minatorësh kanë hyrë për të rinisur punën, pjesa tjetër që vazhdon protestën ka tentuar të bllokojë hyrjen e disa mjeteve në mjediset e ndërmarrjes. Policia ka ndyrhyrë për të hapur kalimin.

Sipas kryetarit të sindikatës së minatorëve Kol Nikolli, forcat e policisë kanë përdorur dhunë e për pasojë disa minatorë kanë mbetur të plagosur mes të cilëve 3 kanë përfunduar në spital. Nga policia ndërkaq është hedhur poshtë një variant I tillë.

Situata megjithatë vazhdon të mbetet e nderë. Gjatë ditës minatorët deklaruan se ishin informuar për një takim të mundshëm të kryeministrit Sali Berisha me përfaqësuesit e shoqërisë austriake, por asgjë e tillë në fakt nuk është konfirmuar zyrtarisht. E ndërsa shpresat ishin varur në këtë takim, kompania Acr nga ana e saj njoftoi se një grup minatorësh kishin rinisur punën duke ftuar që edhe të tjerët të ndiqnin shembullin e tyre.

Kompania shjegoi se me rikthimin në punë secilit do t’i njiheshin të gjitha të drejtat që rrjedhin nga oferta e bërë publike prej saj e që ka të bëjë me rritjen 20 përqind të pagës, përmirësimin e kushteve të punës dhe transparencë të investimeve. I vetmi ngërc që duket se po mban të bllokuar zgjidhjen është fakti se kompania austriakle refuzon të njoh drejtuesit e sindikatës dhe kreun e tyre Kol Nikolli, I cili sipas ACR po kërcënon minatorët.

Këta të fundit kanë deklaruar se nëse deri nesër nuk arrihet një marrëveshje atëherë protesta do të përshkallëzohet dhe mund të rinisë greva e urisë. Një grup minatorësh qëndruan nëntokë për 27 ditë ne shenjë protested dhe fundjavën e shkuar ata u detyruan të dilnin e të ndërprisnin greven e urise pas një vendimi të gjykatës që kërkonte lirimin e galerive të minierës.

XS
SM
MD
LG