Lidhje

Sulme me raketa në Jordaninë jugore dhe në Izrael, vritet një shofer taksie

  • Zëri Amerikës

Sulme me raketa në Jordaninë jugore dhe në Izrael, vritet një shofer taksie

Sulme me raketa në Jordaninë jugore dhe në Izrael, vritet një shofer taksie

Qytete turistike në Izrael dhe në Jordaninë jugore u goditën me raketa, duke shkaktuar një të vrarë dhe 4 të plagosur.

Nuk dihet ende se kush hapi zjarr me raketa kundër qytetit port Akaba në Detin e Kuq dhe qytetit izraelit të Eilatit apo se ku e kishin ato origjinën. Burime izraelite të sigurimit thanë se militantë të dyshuar, që kanë lidhje me al-Kaidën në gadishullin e Sinait të Egjiptit, fshiheshin pas këtyre sulmeve, por zyrtarët egjiptianë e mohojnë këtë akuzë.

Të gjitha viktimat ishin në Jordani. Zyrtarët thanë se një prej raketave ra në rrugën përpara hotelit Interkontinental të Aqabas, ku u vra një shofer taksie dhe u plagosën 4 persona të tjerë.

Këto dy qytete ndodhen vetëm pak kilometra larg njeri tjetrit përgjatë kufirit izraelito-jordanez.

Kjo është hera e dytë këtë vit që kjo zonë vihet në shënjestër. Një raketë goditi qytetin port të Aqabas në muajin prill, por asnjeri nuk u dëmtua nga ai sulm.

XS
SM
MD
LG