Lidhje

Arrestohen dy të dyshuar për sulmin kundër gazetarit Teofil Pançiç

  • Zëri Amerikës

Arrestohen dy të dyshuar për sulmin kundër gazetarit Teofil Pançiç

Arrestohen dy të dyshuar për sulmin kundër gazetarit Teofil Pançiç

Policia në Serbi thotë se dy të dyshuar janë arrestuar lidhur me sulmin muajin e kaluar ndaj një gazetari në Beograd.

Shefi i policisë së qytetit tha se dy burrat dyshohen se kanë ndjekur gazetarin Teofil Pançiç në një autobus në Beograd dhe se e kanë rrahur atë me një shufër metalike më 24 korrik.

Dy të dyshuarit, në të 20-tat, ishte në plan të merreshin sot në pyetje nga gjykatësi. Pançiç, i cili shkruante për gazetën Vreme, pësoi plagë në kokë dhe në krahë.

Ai i tha një gazetari serb se beson që motivi i vetëm i sulmit mund të ketë qenë fakti që ai është gazetar. Pançiç njihet për kritikat e tij të ashpëra kundër nacionalizmit dhe ekstremizmit serb.

XS
SM
MD
LG