Lidhje

Vazhdojnë përpjekjet ndërkombëtare për t'i imponuar dorëheqje presidentit Bagbo

  • Zëri Amerikës

Vazhdojnë përpjekjet ndërkombëtare për t'i imponuar dorëheqje presidentit Bagbo

Vazhdojnë përpjekjet ndërkombëtare për t'i imponuar dorëheqje presidentit Bagbo

Një grup presidentësh të Afrikës Perëndimore kanë në plan të informojnë udhëheqësin e Nigerisë lidhur me përpjekjet e tyre për ushtruar presion ndaj presidentit të Bregut të Fildishtë Loront Bagbo të largohet nga pushteti.

Presidentët e Beninit, Kepit të Gjelbërt dhe Sierra Leones pritet të takohen sot në Abuxha me presidentin nigerian Gudlak Xhonathan. Ai është kryetar i bllokut rajonal ECOWAS, që thotë se zoti Bagbo duhet të largohet nga pushteti, ose në të kundërt, do të hiqet me forcë.

Delegacioni i tre presidentëve nga Sierra Leone, Kepi i Gjelbër dhe Benini u takuan dje me zotin Bagbo në pallatin presidencial, për t’i kërkuar të pranojë rezultatet e zgjedhjeve të muajit të kaluar. Komuniteti ndërkombëtar njeh si fitues të zgjedhjeve rivalin e zotit Bagbo, Alasan Uatará.

Delegacioni nuk lëshoi ndonjë deklaratë pas takimeve, por Presidenti i Beninit, Boni Jani, tha vetëm se gjithçka shkoi mirë.

XS
SM
MD
LG