Lidhje

71 të vrarë nga dy shpërthime bombash në një xhami në Pakistan

  • Zëri Amerikës

71 të vrarë nga dy shpërthime bombash në një xhami në Pakistan

71 të vrarë nga dy shpërthime bombash në një xhami në Pakistan

Zyrtarët pakistanezë thanë se dy bomba të vendosura nëpër xhami shkaktuan vdekjen e të paktën 71 vetave në veriperëndim të Pakistanit.

Në sulmin e parë autoritetet thanë se një vetëvrasës kreu sulmin gjatë faljes së të premtes në qytetin Dara Adam Kel në provincën Kiber Pak-tunka. Të paktën 66 veta u vranë, përfshirë fëmijë. Dëshmitarët thonë se xhamia u shemb duke bllokuar njerëzit nën rrënoja. Zyrtarët thonë se numri i të vrarëve mund të rritet. Rreth 80 veta u plagosën dhe disa prej tyre janë në gjendje të rëndë. Disa orë më vonë, policia tha se një sulm i dytë në një xhami të Pakistanit perëndimor vrau të paktën pesë veta dhe plagosi më shumë se 21 të tjerë. Policia tha se në xhami u hodhën granada gjatë flajes së të premtes në rrethinat e qytetin Peshavar.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë deri tani. Megjithatë, zyrtarët lokalë fajësuan Talebanin, për të cilin thonë se ka vënë në shenjestër krerët fisnorë që kishin folur kundër grupit militant.

XS
SM
MD
LG