Lidhje

Marina izraelite bllokon anijen me ndihma të nisur për në Gazë

  • Zëri Amerikës

Marina izraelite bllokon anijen me ndihma të nisur për në Gazë

Marina izraelite bllokon anijen me ndihma të nisur për në Gazë

Marina izraelite ka ndaluar një anije me veprimtarë hebraikë që përpiqej të dërgonte ndihma në Gazë.

Organizatorët e udhëtimit thonë se forcat e marinës hipën në anijen e tyre disa kilometra larg bregdetit të Gazës dhe i detyruan ata të shkonin në portin jugor Ashdod të Izraelit. Nuk ka pasur njoftime për dhunë.

Anija britanike Ajrin u nis nga Qiproja të dielën me nëntë pasagjerë dhe ekuipazhin. Pjesëtarë të grupit britanik Hebraikët për Drejtësi për Palestinezët e kishin organizuar udhëtimin për të dërguar furnizime mjekësore dhe ndihma në rajon.

Në maj, Izraeli u dënua nga komuniteti ndërkombëtar pasi nëntë veprimtarë pro-palestinezë u vranë kur komandot izraelite hipën në një anije që shkonte për në Gazë.

XS
SM
MD
LG