Lidhje

Nobelistja Aung San Su Ki në liri, pas arrestit shtëpiak

  • Zëri Amerikës

Nobelistja Aung San Su Ki në liri, pas arrestit shtëpiak

Nobelistja Aung San Su Ki në liri, pas arrestit shtëpiak

Udhëheqësja demokrate në Birmani, Aung San Su Ki, doli nga shtëpia e saj ndërsa po e prisnin jashtë qindra përkrahës, gazetarë dhe diplomatë, pasi policia hoqi barrikadat dhe zyrtarët ushtarakë hynë në shtëpi për t’i lexuar urdhrin zyrtar për lirimin e saj.

Automjete të shumta të forcave të rendit që po patrullonin rrugët u larguan, pas lirimit të zonjës Su Ki.

Fituesja e çmimit Nobel qëndroi pranë dyerve të shtëpisë së saj, duke buzëqeshur dhe përshëndetur turmën, shtatë vjet pasi u ndalua nga qeveria ushtarake e Birmanisë. Ajo i tha turmës para se të kthehej në shtëpi se do të fliste para tyre nesër në selinë e Partisë Lidhja Kombëtare për Demokraci.

Presidenti amerikan Barak Obama ishte ndër udhëheqësit e shumtë botërorë që përshëndetën sot lirimin e veprimtares Aung San Su Ki.

Ajo ka kaluar 15 prej 21 vjetëve të fundit nën arrest.

Lirimi i saj u bë gjashtë ditë pas zgjedhjeve të para në Birmani në dy dekada.

Partia politike e ushtrisë tashmë ka zënë shumicën e vendeve në dy dhomat e parlamentit, pas zgjedhjeve të cilat udhëheqësit perëndimore dhe veprimtarët e të drejtave të njeriut i cilësuan si të parregullta dhe të kurdisura për të siguruar vazhdimin e sundimit ushtarak të paraqitur si pushtet civil.

XS
SM
MD
LG