Lidhje

Autorë të sulmeve vetvrasëse sulmojnë aeroportin në Mogadishu

  • Zëri Amerikës

Autorë të sulmeve vetvrasëse sulmojnë aeroportin në Mogadishu

Autorë të sulmeve vetvrasëse sulmojnë aeroportin në Mogadishu

Autorë sulmesh vetvrasëse në Somali kanë vrarë të paktën pesë veta gjatë një sulmi në aeroportin e Mogadishut.

Zyrtarët thonë se presidenti somalez Sharif Sheik Ahmed po takohej me një delegacion në aeroport rreth kohës kur ndodhi sulmi i sotëm. Ata thanë se delegacioni i kryesuar nga një përfaqësues i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për Somalinë, është kthyer pa probleme në Kenia.

Grupi kryengritës somalez al-Shabab mori përgjegjësinë për sulmin.

Sipas dëshmitarëve, dy automjete ishin afruar tek hyrja kryesore e aeroportit ku ndodheshin paqeruajtësit e Bashkimit Afrikan. Disa persona kishin dalë nga makina e dytë dhe kishin filluar të qëllonin.

Dëshmitarët thonë se të paktën dy nga personat e armatosur kishin kaluar hyrjen dhe ishin afruar 200 metra pranë terminalit para se të hidhnin në erë jelekët e tyre me eksplozivë.

XS
SM
MD
LG