Lidhje

Autoritetet italiane kanë shpëtuar rreth 400 emigrantë në det të hapur

  • Zëri Amerikës

Autoritetet italiane kanë shpëtuar rreth 400 emigrantë në det të hapur

Autoritetet italiane kanë shpëtuar rreth 400 emigrantë në det të hapur

Autoritetet italiane thonë se kanë shpëtuar disa qindra emigrantë që ishin nisur për në ishullin e Lampeduzës me një anije të dëmtuar në Detin Mesdhe.

Zyrtarët thanë se të gjithë emigantët u shpëtuan pasi era e përplasi anijen në bregun shkëmbor dhe disa nga njerëzit brenda saj u hodhën në det.

Autoritetet besojnë se anija ka patur defekt në timon që ka qënë edhe shkaku i aksidentit. Sipas lajmeve, numri i udhëtarëve në bord ka qënë mes 400 dhe 500 vetë, duke përfshirë edhe gra e fëmijë.

Shumë nga emigrantët largohen nga Tunizia dhe Libia me anije drejt Lampeduzës, një nga pikat më të afërta të teritorit italian nga Afrika.

XS
SM
MD
LG