Lidhje

Vende evropiane reagojnë ndaj tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani

  • Zëri Amerikës

Vende evropiane reagojnë ndaj tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani

Vende evropiane reagojnë ndaj tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani

Disa vende evropiane kanë reaguar ndaj planit për tërheqjen e turpave amerikane nga Afganistani.

Britania, Gjermania dhe Franca thonë se kanë në plan të ndjekin shembullin e Shteteve të Bashkuara për tërheqjen e trupave. Sot, të tre këto vende bënë të njohur se do t’i japin fund luftimeve me kryengritësit afganë. Të tre këta aleatë kanë kontingjente më të vogla trupash në Afganistan, në kuadrin e operacionit të përbashkët të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO.

Kryeministri britanik David Cameron bisedoi me presidentin Obama para se ai të mbante fjalimin dhe i konfirmoi atij, se ashtu sikurse Shtetet e Bashkuara, Britania do t’i japë fund operacionit në Afganistan deri në fund të vitit 2014, duke ja lënë përgjegjësinë e sigurisë vetë afganëve. Britania ze vendin e dytë për numrin e trupave në Afganistan, me 9 mijë e 500 vetë.

Edhe Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle tha se vendi i tij do të fillojë gjithashtu pakëpsimin e 5 mijë trupave që ka në Afganistan. Që nga viti 2002 atje janë vrarë 52 ushtarë gjermanë.

Ndërsa presidenti francez Nikola Sarkozi tha se edhe 4 mijë trupat franceze do të tërhiqen nga Afgansinaui proporcionalisht me numrin dhe kohën e trupave amerikane. Në Afganistan janë vrarë 62 ushtarë francezë.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders Fo Rasmussen, po ashtu e mirëpriti vendimin e presidentit Obama, duke e quajtur atë një “rezultat të natyrshëm” të përparimit që ka patur atje Aleanca. Ai tha Presidenti Obama e mori këtë vendim pas konsultimeve të afërta me aleatët e NATO-s.

XS
SM
MD
LG