Lidhje

Ekipe të huaja kërkim shpëtimi drejt Japonisë

  • Zëri Amerikës

Ekipe të huaja kërkim shpëtimi drejt Japonisë

Ekipe të huaja kërkim shpëtimi drejt Japonisë

Ekipe të huaja kërkim shpëtimi po shkojnë në Japoni për të ndihmuar vendin pas tërmetit dhe cunamit shkatërrimtar.

Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare në Gjenevë tha se Japonia ka miratuar arritjen e ekipeve të specialistëve nga Australia, Zelanda e Re, Korea e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-Moon tha se bota është e “tronditur dhe e trishtuar” nga shkatërrimet në Japoni dhe u zotua se Kombet e Bashkuara do të bëjnë gjithë çka që është e mundur për të ndihmuar.

Në Britani, zyra e Ministrisë së Jashtme tha sot se Japonia ka kërkuar ndihmë nga Britania por nuk dha hollësi të tjera.

Departamenti amerikan i mbrojtjes njofton se të paktën 6 anije tjera të marinës amerikane po përgatiten të marrin pjesë në përpjekjet për të ndihmuar zonat e prekura nga tërmeti dhe cunami në Japoni.

XS
SM
MD
LG