Lidhje

Një diplomat iranian kërkon strehim politik në Finlandë

  • Zëri Amerikës

Një diplomat iranian kërkon strehim politik në Finlandë

Një diplomat iranian kërkon strehim politik në Finlandë

Një diplomat iranian tha se do të kërkojë strehim politik në Finlandë pasi dha dorëheqje nga posti i tij në ambasadën iraniane në Helsinki.

Hosein Alizadeh tha sot se dha dorëheqjen për shkak të shtypjes nga qeveria iraniane e qytetarëve që protestonin kundër rizgjedhjes së Presidentit Mahmoud Ahmadinexhad vitin e kaluar.

Zoti Alizadeh e akuzoi Presidentin Ahmadinejad për vjedhjen e zgjedhjeve të qershorit 2009. Ai tha se zoti Ahmadinexhad nuk përfaqëson Iranin dhe nuk gëzon popullaritet mes iranianëve.

Zgjedhjet e vitit të kaluar u pasuan nga disa muaj protesta anti-qeveritare. Manifestimet nëpër rrugë çuan në arrestime masive dhe shtypjen e tyre të vazhdueshme nga forcat qeveritare.

Zoti Alizadeh është diplomati i dytë iranian në Evropë që dihet se jep dorëheqjen në shenjë proteste ndaj qeverisë iraniane.

XS
SM
MD
LG