Lidhje

Francë: besimtarë myslimanë shkojnë në meshë


Të dielën besimtarë myslimanë në mbarë Francën ndoqën meshë në kisha katolike, për të shprehur solidaritet pas vrasjes së tmerrshme të një prifti katolik, autorësinë e së cilës e morën xhihadistët.

Mbi 100 besimtarë myslimanë ju bashkuan rreth 2mijë njerëzve në një katedrale të stilit gotik të shekullit të 11-të në qytetin verior të Francës, Ruen, pranë qytezës në krahinën e Normandisë, ky dy adoleshentë therën me thikë 85-vjeçarin Jacques Hamel dhe morën peng disa të tjerë, para se policia t’i qëllonte dhe t’i vriste ata.

Autorët e sulmit patën thënë se e kishin marrë frymëzimin nga Shteti Islamik, sipas një videoje të publikuar nga grupi terrorist.

Peshkopi i Ruenit, Dominique Lebrun, i falenderoi besimtarët myslimanë “në emër të të gjithë të krishterëve”, duke shtuar se me praninë e tyre në meshë ata pohonin se e dënonin dhunën dhe vdekjen në emër të Zotit.”

Edhe në kisha të tjera katolike të Francës sot kishin shkuar në meshë besimtarë myslimanë.

Trego komentet

XS
SM
MD
LG