Lidhje

Gjykata britanike refuzon të ekstradojë një ish udhëheqës të myslimanëve të Bosnjes

  • Zëri Amerikës

Gjykata britanike refuzon të ekstradojë një ish udhëheqës të myslimanëve të Bosnjes

Gjykata britanike refuzon të ekstradojë një ish udhëheqës të myslimanëve të Bosnjes

Një gjykatë britanike nuk pranoi të ekstradonte ish-udhëheqësin boshnjak të luftës, Ejup Ganiç në Serbi, ku kërkohet për krime lufte.

Ganiç, një ish-anëtar i presidencës së Bosnjës në kohën e luftës, u arrestua para disa muajsh në Londër me kërkesën e autoriteteve serbe. Ai akuzohet se ka autorizuar një pritë në vitin 1992 ndaj një autokolone të ushtrisë të ish-Jugosllavisë ndërsa tërhiqej nga Sarajeva. Serbia thotë se mbi 40 trupa u vranë.

Sot, një gjykatës britanik tha se avokatët serbë nuk kishin paraqitur të dhëna të reja të besueshme që ta bënin të mundur ekstradimin. Ai gjithashtu akuzoi Beogradin se e kishte përdorur procesin gjyqësor për synime politike dhe tha se Ganiç do të lirohej së shpejti.

Prokurorët serbë thonë se do ta apelojnë vendimin.

XS
SM
MD
LG