Lidhje

Gjykata turke nge akuza ndaj dy gazetarëve rreth pohimeve për komplot

  • Zëri Amerikës

Gjykata turke nge akuza ndaj dy gazetarëve rreth pohimeve për komplot

Gjykata turke nge akuza ndaj dy gazetarëve rreth pohimeve për komplot

Një gjykatë turke ka ngritur akuza ndaj dy gazetarëve të njohur lidhur me pohimet për organizimin e një komploti për rrëzimin e qeverisë.

Gjykata sot urdhëroi autoritetet të burgosin Nedim Sener dhe Ahmet Sik për përfshirje në komplotin e njoftuar.

Të enjten policia i ndaloi gazetarët, së bashku me 9 persona tjerë, kryesisht gazetarë, pas bastisjes së shtëpive të tyre.

Bastisjet dhe burgosjet janë pjesë e një hetimi të Turqisë ndaj rrjetit Ergenekon, një grup laik të cilin autoritetet e akuzojnë se ka planifikuar sulme për të diskredituar qeverinë dhe për të nxitur ndërhyrjen e ushtrisë.

Ahmet Sik është bashkautor i një libri mbi shtypjen e rrjetit Ergenekon, ndërkohë që Nader Sener është gazetar investigativ për një gazetë të madhe turke.

XS
SM
MD
LG