Lidhje

Greqi, dy bomba në zarfa postarë

  • Zëri Amerikës

Greqi, dy bomba në zarfa postarë

Greqi, dy bomba në zarfa postarë

Policia në Greqi ka arrestuar dy persona që kishin dy bomba në zarfa poste, që kishin adresën e Presidentit francez Nikola Sarkozi dhe ambasadave perëndimore në Athinë.

Policia tha se një nga burrat e arrestuar ishte një i dyshuar si anëtar i grupit guerrilas grek “Celulat e komploteve me armë zjarri”. Një zëdhënës i policisë i tha agjencisë së lajmeve Reuters se autoritetet nuk besojnë që incidenti të ketë lidhje me Al Kaidën. Një grua që punonte në një kompani private postare u plagos lehtë kur një nga bombat, zarfi i së cilës kishte adresën e ambasadës meksikane, i shpërtheu në duar.

Policia tha se të arrestuarit kishin zarfe të tjerë me bomba, një prej të cilëve me adresën e presidentit francez Sarkozi. Një tjetër zarf kishte adresën e ambasadës së Belgjikës dhe një i katërt, në adresë të ambasadës holandeze, u gjet në një tjetër kompani postare. Të arrestuarit me moshë 22 dhe 24 vjeç, thuhet se kishin revole, mbanin paruka dhe kishin veshur jelekë antiplumb.

XS
SM
MD
LG