Lidhje

Greqi, hidhen nga anija, mbyten tre persona të evakuuar nga Libia

  • Zëri Amerikës

Greqi, hidhen nga anija, mbyten tre persona të evakuuar nga Libia

Greqi, hidhen nga anija, mbyten tre persona të evakuuar nga Libia

Rojet bregdetare të Greqisë thonë se të paktën 3 persona u mbytën, pasi ishin hedhur nga një anije dhe po notonin drejt bregut të ishullit të Kretës.

Marina greke tha se incidenti ndodhi sot në portin e Sudës. 16 persona të tjerë kanë humbur dhe rreth 28 vetë janë çuar në spital me hipotermi.

Të gjithë ata mendohet se janë hedhur nga një anije greke, që po transportonte rreth 1 mijë persona të evakuuar nga Libia.

Gjatë ditëve të fundit, janë transportuar mijëra vetë me anije nga Libia për në ishullin e Kretës shumica e tyre imigrantë, të cilët largohen nga luftimet mes forcave të Gadafit dhe atyre kryengritëse.

XS
SM
MD
LG