Lidhje

Sahatçia: Gjykata e Posaçme do të vinte në vend dinjitetin e UÇK-së

  • Laura Konda

Teuta Sahatçija

Teuta Sahatçija

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Teuta Sahatçia, deputete e Kuvendit të Kosovës dhe nënkryetare e LDK-së, foli për çështjen e formimit të Gjykatës së Posaçme që do të trajtonte pretendimet për krime lufte të anëtarëve të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo tha se gjykata do të jetë e rëndësishme për pastrimin e emrit dhe për dinjitetin e UÇK-së.

Deputetja Sahatçia foli edhe çështjen e vendeve të rezervuara në Kuvendin e Kosovës, që partia ku ajo është nënkryetare, LDK-ja, e ka kundërshtuar. Serbët, tha ajo mund të integrohen në jetën e Kosovës, edhe pa patur vende të rezervuara, madje, kjo në një farë mënyre do t’i izolonte ata.

Pyetjes lidhur me punën e Grupit të Grave Deputete, ku ajo është kryetare, zonja Sahatçia ju përgjigj se ky grup është tepër aktiv, madje ai njihet dhe përmendet si një shembull i mirë në raportet ndërkombëtare. Deputetet, tha ajo kanë kapërcyer ndryshimet e tyre partiake dhe nacionale dhe punojnë për fuqizimin e pozitës së gruas. Por, shtoi zonja Sahatçia, edhe pse janë arritur suksese në pozitën e gruas në shoqërinë e Kosovës, mbetet ende një rrugë e gjatë përpara.

Gabim i serverit

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to the can look into it immediately. Our apologies.

Please use Search above to see if you can find it elsewhere

XS
SM
MD
LG