Lidhje

Italia përpiqet të ndalë valën e tunizianëve që hyjnë në vend

  • Zëri Amerikës

Empty streets in Tunisia's seaside resort of Hammamet

Empty streets in Tunisia's seaside resort of Hammamet

Italia thotë se do t’i kërkojë Tunizisë leje të ndërhyjë brenda territorit tunizian për të bllokuar valën e tunizianëve që largohen vendi i tyre për shkak të trazirave politike dhe sociale.

Ministri i Brendshëm italian Roberto Maroni tha sot në një intervistë për televizionin italian, se do t’i kërkojë leje për ndërhyrje homologut të tij tunizian, ngaqë sipas tij, sistemi tunizian i sigurisë po merr fund.

Zoti Maroni i tha gazetarëve javën e kaluar se druhet se mos elementë kriminalë dhe terroristë mund të hyjnë në radhët e refugjatëve që shkojnë në ishullin e Lampeduzës.

Pas trazirave në Tunizi, në këtë ishull kanë hyrë më tepër se 2 mijë refugjatë, gjë që i detyroi autoritetet të shpallin gjendjen e emergjencës humanitare.

XS
SM
MD
LG