Lidhje

Policia italiane konfiskon 1,9 miliard dollarë në operacionin kundër mafias

  • Zëri Amerikës

Policia italiane konfiskon 1,9 miliard dollarë në operacionin kundër mafias

Policia italiane konfiskon 1,9 miliard dollarë në operacionin kundër mafias

Policia italiane ka konfiskuar asete që kapin shumën rekord prej 1.9 miliard dollarë nga një bisnesmen siçilian i energjisë së pastërt që dyshohet se ka lidhje me krimin e organizuar.

Zyrtarët thanë të martën se pasuria e konfiskuar nga 54 vjeçari Vito Nicastri përfshinte numra llogarie bankare, pasuri të patundshme, makina luksoze dhe yahte. Ata e cilësuan operacionin si konfiskimin më të madh të bërë kundër mafias.

Biznesmeni Nicastri ka aksione në kompani të energjisë alternative përfshi atë diellore dhe energjisë me erë.

Hetuesit anti-mafia dyshojnë se ai ka pastruar para për mafian siçiliane dhe thonë se ai ka lidhje të ngushta me Matteo Messina Denaro, shefi aktual i grupit të fuqishëm të krimit të organizuar siçilian Cosa Nostra.

Zyrtarët besojnë se mafia ka infiltruar në sektorin siçilian të energjisë së ripërtëritshme.

XS
SM
MD
LG