Lidhje

Plani i Izraelit për ndërtime në Jeruzalemin Lindor

  • Zëri Amerikës

Presidenti palestinez Mahmud Abbas (D) pret Nënpresidentin Xho Bajden (M) para takimit në Ramallah të Bregut Perëndimor, 10 Mars 2010

Presidenti palestinez Mahmud Abbas (D) pret Nënpresidentin Xho Bajden (M) para takimit në Ramallah të Bregut Perëndimor, 10 Mars 2010

Bajden: Palestinezët meritojnë një shtet të pavarur me një territor të pandarë

Nënpresidenti amerikan Xho Biden kritikoi planet e Izraelit për ndërtimin e vendbanimeve të reja në Jeruzalemin Lindor dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara për krijimin e një shteti funksional palestinez. Zoti Biden tha sot se planet e Izraelit për të ndërtuar vendbanime të reja në Jeruzalemin lindor minojnë besimin e nevojshëm për rifillimin e bisedimeve të paqes mes izarelitëve dhe palestinezëve. Nënpresidenti amerikan tha se palestinezët meritojnë një shtet të pavarur me një territor të pandërprerë. Zoti Biden i bëri këto komente gjatë një konference të përbashkët shtypi me Presidentin palestinez Mahmud Abas, pas bisedimeve që zhvilluan në Rramallah.

Plani i Izraelit për të ndërtuar 1,600 apartamente për popullatën hebraike në Jeruzalemin lindor, eklipsoi disi vizitën e nënpresidentit ameikan Joe Biden sot në Bregun Perëndimor. Në takimin e zhvilluar me presidentin palestinez Mahumd Abass , nënpresidenti Biden tha se plani i Izarelit për të ndërtuar vendbanime në Jeruzalemin Lindor, “minon” besimin e duhur për rinisjen e bisedimeve të paqes mes Izraelit dhe palesinezëve.

Gjatë takimit që u zhvillua në Rramallah, nënpresidenti amerikan u bëri thirrje të dyja palëve, që të krijojnë një atmosferë pozitive për negociatat dhe të mos i komplikojnë ato. Z.Bajden u takua gjatë paradites edhe me kryeministrin palestinez, Salam Fayyad. Përpara takimit me nënpresidentin amerikan, kryeministri palestinez tha:

“Ne përshëndesim dënimin që i bën administrata amerikane veprimeve të ndërrmarra prej Izraelit. Këto veprime minojnë besimin dhe të ardhmen e proçesit politik që ne po punojmë shumë fortë për t’a rinisur”.

Ministria e Brendshme Izraelite, njoftoi mbrëmjen e djeshme se ka miratuar ndërtimet e reja, duke shkaktuar një sprapsje të turpshme pas takimeve diplomatike që Biden zhvilloi gjatë ditës me zyrtarë të lartë izraelitë.

Plani për ndërtimet e reja u kritikua ashpër nga Egjipti, aleati më i afërt i Izraelit në botën arabe, si dhe nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon.

Presidenti amerikan Barak Obama fillimisht bëri thirrje për ndalimin e ndërtimeve në Jeruzalemin Lindor, por nuk vendosi asnjë masë detyruese ndaj Izraelit, i cili ra dakort që të ndalte ndërtimin e vendbanimeve vetëm për 10 muaj.

Kryeminstri izraelit, Benjamin Netanjahu, ka kundërshtuar ndalimin e ndërtimit të vendbanimeve në Jeruzalemin Lindor, duke thënë se ai kurrë nuk do të ndajë qytetin.

XS
SM
MD
LG