Lidhje

Një gjykatë iraniane dënon me vdekje një amerikan të akuzuar për spiunazh

  • Zëri Amerikës

Një gjykatë iraniane dënon me vdekje një amerikan të akuzuar për spiunazh

Një gjykatë iraniane dënon me vdekje një amerikan të akuzuar për spiunazh

Një gjykatë iraniane ka dënuar me vdekje një amerikan, nën akuzat veprimtari spiunazh për CIA-n. Në dhjetor, televizioni shtetëror iranian transmetoi një video të një burri të identifikuar si Hekmati, i lindur në Arizona nga dy prindër iranianë.

Agjencia gjysëm-zyrtare e lajmeve e Iranit ka thënë sot se gjykimi kundër Amir Miraei Hekmatit u bë për shkak të lidhjeve me CIA-n dhe për bashkëpunim me “një vend armik”.

Departamenti Amerikan i Shtetit më parë ka kërkuar lirimin e tij, duke thënë se akuzat për spiunazh nuk janë të vërteta dhe se Irani është i njohur për ndalimin e personave “të huaj, të pafajshëm për arsye politike”.

XS
SM
MD
LG