Lidhje

Obama, fonde për arsimin


Feria de Ciencias Casa Blanca

Feria de Ciencias Casa Blanca

Presidenti amerikan Barak Obama ka kërkuar një fond të ri prej 80 milionë dollarësh për arsimin në përpjekje për përmirësimin e mësimit të shkencës, teknologjisë, inxhinierisë dhe matematikës në shkollat amerikane.

Shtëpia e Bardhë e njoftoi nismën sot ndërkohë që presidenti Obama organizoi panairin e dytë të shkencës në Shtëpinë e Bardhë. Ai falenderoi pjesëmarrësit në panair duke thënë se ata “do t’i japin formë të ardhmes së Amerikës”.

Zoti Obama ka thënë se shkenca dhe matematika janë elemente përcaktuese në krijimin e një ekonomie të fuqishme dhe konkurruese.

XS
SM
MD
LG