Lidhje

Presidenti Obama kthehet sot në Uashington, pas pushimeve në Havai

  • Zëri Amerikës

Presidenti Obama kthehet sot në Uashington, pas pushimeve në Havai

Presidenti Obama kthehet sot në Uashington, pas pushimeve në Havai

Presidenti amerikan Barak Obama kthehet sot në Uashington, pas përfundimit të pushimeve familjare në shtetin e Havait që zgjatën gati dy javë.

Presidenti ka pakësuar paraqitjet publike që prej se filloi pushimet më 22 dhjetor. Ato pasuan disa fitore të rëndësishme në Kongresin amerikan, përfshirë miratimin e një kompromisi të rëndësishëm për zgjatjen e shkurtimeve të taksave dhe ratifikimin në Senat të një traktati të ri me Rusinë për armët bërthamore.

Por zoti Obama do të përballet me një legjislaturë të ndarë, ndërsa republikanët e opozitës marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve dhe demokratët, me gjithë humbjet, ruajnë shumicën në Senat.

Udhëheqësit republikanë kanë shpallur tashmë plane për shqyrtimin e një mase që do të shfuqizonte reformën e kujdesit shëndetësor që u miratua në Kongres vitin e kaluar. Ata po ashtu janë zotuar se do të pakësojnë shpenzimet federale dhe të tkurrin madhësinë e qeverisë.

XS
SM
MD
LG