Lidhje

Opozita siriane mblidhet në Turqi, shqyrton rrugët për të rrëzuar regjimin

  • Zëri Amerikës

Opozita siriane mblidhet në Turqi, shqyrton rrugët për të rrëzuar regjimin

Opozita siriane mblidhet në Turqi, shqyrton rrugët për të rrëzuar regjimin

Figura të opozitës siriane të mbledhura në Turqi thonë se shqyrtuan mënyrat për të rrëzuar regjimin e Presidentit Bashar al-Assad.

Qindra disidentë u mblodhën sot në Stamboll, një ditë pasi forcat siriane të sigurisë hapën zjarr mbi protestuesit anti-qeveritarë, duke vrarë të paktën 32 njerëz.

Drejtuesi i Konferencës, Haitham al-Maleh u tha pjesëmarrësve se regjimi i tanishëm sirian nuk ua grabit dot lirinë. Al-Maleh është avokat, i cili ka qenë i burgosur në burgjet siriane.

E ashtuquajtura "Konferencë Kombëtare e Shpëtimit" është njëra në serinë e takimeve të organizuara kohët e fundit nga figurat e opozitës. Organizata thotë se një takim i ngjashëm i planifikuar në Damask u anulua për shkak të goditjes së përgjakshme të ndërmarrë dje nga qeveria ndaj demonstruesve.

Dëshmitarët dhe aktivistët thonë se në kryeqytetin Damask dhe rrethinat e tij dje u vranë të paktën 23 vetë.

XS
SM
MD
LG