Lidhje

Partia Socialiste vendosi t'i rikthehet marrëdhënieve të kushtëzuara me parlamentin

  • Armand Mero
  • Zëri Amerikës

Partia Socialiste vendosi t'i rikthehet marrëdhënieve të kushtëzuara me parlamentin

Partia Socialiste vendosi t'i rikthehet marrëdhënieve të kushtëzuara me parlamentin

Në Shqipëri, Partia Socialiste në opozitë vendosi sot t'i rikthehet marrëdhënieve të kushtëzuara me parlamentin. Vendimi, i cili u mor pasdite në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar të kësaj partie, u bë i ditur nga kryetari i grupit Gramoz Ruci.

Deputetët socialistë vlerësuan se situata politike në vend po përkeqësohet dhe se shumica e djathtë po i largohet marredhënieve normle me opozitën duke refuzuar kërkesën e saj për transparencën e zgjedhjeve të qershorit të kaluar. Socialistët ripërsëritën shqetësimin e tyre edhe për hapat e ndërmarra nga shumica për ndryshimin e rregullore për votimin e gjyqtarëve të lartë apo ligjin për inspektimin e financave publike i cili sipas opozitës synon të verë nën presion të gjitha institucionet e vendit dhe pushtetin vendor.

XS
SM
MD
LG