Lidhje

Pres. Obama nuk ndryshon planet, pavarësisht kërcënimit të pakonfirmuar terrorist

  • Zëri Amerikës

Pres. Obama nuk ndryshon planet, pavarësisht kërcënimit të pakonfirmuar terrorist

Pres. Obama nuk ndryshon planet, pavarësisht kërcënimit të pakonfirmuar terrorist

Presidenti Barak Obama nuk ka në plan të ndryshojë rendin e tij të ditës, megjithë pohimet e autoriteteve, që thonë se ekziston një kërcënim terrorist i besueshme, por i pakonfirmuar, kundër Shteteve të Bashkuara, i planifikuar që të përkojë me 10-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001.

Presidenti Obama ka në plan të marrë pjesë të dielën në ngjarjet përkujtimore në vendet e sulmeve të asaj dite në qytetin e Nju Jorkut, në Pentagon dhe në Shanksvill të Pensillvanisë. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Xhei Karni u tha sot gazetarëve se presideneti nuk do t’i ndryshojë këto plane.

Vetëm pak hollësi janë njoftuar rreth natyrës së kërcënimit, por Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton la të kuptohet se autori është al-Kaida. Duke mbajtur sot një fjalim rreth kundër-terrorizmit në Nju Jork, Sekretarja Klinton e përshkroi kërcënimin si një raport se “al-Kaida po përpiqet përsëri të dëmtojë amerikanët dhe në veçanti të vejë në shënjestër Nje Jorkun dhe Uashingtonin".

XS
SM
MD
LG