Lidhje

Presidenti rus Dimitri Medvedev përuron monumentin kushtuar Yeltsinin

  • Zëri Amerikës

Presidenti rus Dimitri Medvedev përuron monumentin kushtuar Yeltsinin

Presidenti rus Dimitri Medvedev përuron monumentin kushtuar Yeltsinin

Presidenti rus Dmitry Medvedev përuroi sot një monument kushtuar njërit prej paraardhësve të tij, Boris Yeltsin, të cilin e vlerësoi për udhëheqjen e vendit gjatë pesë viteve të vështira pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

Monumenti 10 metra i lartë është ngritur në vendlindjen e Yeltsinit, Yekaterinburg me rastin e 80-vjetorit të tij të lindjes. Ish presidenti rus vdiq në prill të vitit 2007.

Trashëgimia e tij mbetet kontradiktore: disa rusë e vlerësojnë atë për inkurajimin e lirive civile dhe të demokracisë, të tjerë e kritikojnë për korrupsioninm dhe vështirësitë ekonomike që shoqëruan mandatin e tij presidencial.

Yeltsini fitoi në zgjedhjet e para të lira presidenciale të Rusisë në qershor 1991.

XS
SM
MD
LG