Lidhje

Qeveria holandeze akuzon piratët iranianë të internetit

  • Zëri Amerikës

Qeveria holandeze akuzon piratët iranianë të internetit

Qeveria holandeze akuzon piratët iranianë të internetit

Holanda po akuzon hakerat iranian të kompjuterve se kanë përgjuar qindra mijëra përdorues iranian të internetit.

Një raport i qeverisë holandeze të hënën thotë se hakerët iranianë kishin mundur të futeshin në kompjuterin e një firme sigurie dhe kishin vjedhur çertifikata sigurie kompjuterike.

Një çertifikatë legjitime sigurie garanton se një faqe elektronike është e sigurtë dhe se komunikimet me faqen do të mbeten private. Një çertifikatë fallso nënkupton se një haker po përgjon përdoruesit dhe po u vjedh fjalët kaluese.

Irani nuk ka reaguar ende ndaj raportit holandez.

Të rinjë iranianë përdorën faqet sociale në internet për të përhapur lajmet rreth protestave anti-qeveritare që shpërthyen pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2009.

XS
SM
MD
LG