Lidhje

Rozafa, koncert për violinë dhe orkestër


Kompozitori i mirënjohur shqiptar David Tukiçi vuri mbrëmë në skenë një nga veprat e tij më të rëndësishme “Rozafa”, koncert në violinë dhe orkestër në tre kohë.

Gabim i serverit

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to the can look into it immediately. Our apologies.

Please use Search above to see if you can find it elsewhere


Vepra “Rozafa” u frymëzua nga legjenda e famshme shqiptare; ndërtimi i një kalaje të famshme shqiptare, duke sakrifikuar në themele nusen e re të njërit prej luftëtarëve.

Cihat Askin

Cihat Askin

Vepra u luajt nga solisti i spikatur turk Cihat Askin dhe orkestra simfonike e Radio-Televizionit Shqiptar, nën drejtimin e dirigjentit të njohur turk Hakan Sensoy.Vepra e David Tukiçit ka shumë ngjyra shqiptare dhe për çdo artist të huaj është shumë interesante, që të njohë dhe tç punojë me krijime origjinale të një populli tjetër” - thotë solisti i vilolinës Cihat Askin.

Kompozimi i David Tukicit nuk ishte një vepër e lehtë as për orkestrën dhe as për solistin e violinës. “Legjenda e Rozafës është shumë mbresëlënëse dhe unë u përpoqa të jap thelbin e historisë, ndonëse ishte shumë e vështirë."

Hakan Sensoy

Hakan Sensoy

Dirigjenti është veçanërisht i gëzuar për suksesin e koncertit, të cilin e drejtoi me pasion, pikërishtsepse kishte shumë ngjyra të arteve shqiptare. “Mjeshtri David Tukiçi na tregoi legjendën e Rozafës dhe se çfarë dëshironte ai të shprehte me këtë vepër. Ishte shumë mbresëlënëse të punosh me të në këtë vepër. Pashë që publiku u emocionua shumë.

Davidi ka bërë një kryevepër muzikore bazuar mbi një kryevepër të krijimeve popullore shqiptare”, thotë dirigjenti Hakan Sensoy.

Ndërsa vetë kompozitori thotëse
një vepër e shkruar me zemër dhe me profesionalizëm i qëndron çdo kohe.

David Tukici

David Tukici

David Tukiçi është një nga penat më të njohura të muzikës shqiptare. Bir i një familje të famshme muzikantësh shqiptarë, zoti Tukiçi ka një veprimtari të gjerë krijuese në Shqipëri dhe në Itali, ku edhe është përfshirë në krijime dhe studime të muzikës europiane e ballkanike.

Koncerti për violinë dhe orkestër në tri kohë, me dirigjent dhe solist të huaj, “Rozafa” u duartrokit gjatë nga publiku kryeqytetas që ndoqi lojën e gjallë të orkestrës simfonike të radio-televizionit shqiptar. Ngjarje të tilla janë të rralla për jetën kulturore të Shqipërisë.
XS
SM
MD
LG