Lidhje

SHBA, Kina, përfundojnë takimet ekonomike të nivelit të lartë

  • Zëri Amerikës

SHBA, Kina, përfundojnë takimet ekonomike të nivelit të lartë

SHBA, Kina, përfundojnë takimet ekonomike të nivelit të lartë

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara dhe Kinës përfunduan dy ditë bisedime në Pekin të cilat u përqëndruan në reformën monetare, tregëtinë dhe tensionet e fundit në Gadishullin Korean.

Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton tha në një konfrencë të përbashkët shtypi pas bisedimeve se gjatë ditëve të ardhshme, Shtetet e Bashkuara do të punojnë me Kinën dhe komunitetin ndërkombëtar për të gjetur një përgjigje të efektshme pas fundosjes së anijes koreanojugore nga Pheniani.

Këshilltari shtetëror kinez Dai Bingguo u tha gazetarëve se të dyja vendet janë dakort për rëndësinë e stabilitetin dhe mënjanimin e përshkallëzimeve në Gadishullin Korean.

Lidhur me çështjen e reformës monetare, sekretari amerikan i thesarit Timothy Geithner tha se ky është një vendim që i takon Kinës.

Në takimet e djeshme, presidenti kinez Hu Gjintao premtoi se qeveria e tij do të kryejë reformën monetare por me një ritëm të vetin.

Administrata Obama i ka kërkuar Kinës të rivlerësojë monedhën e saj e cila është e lidhur me dollarin që nga viti 2008.

XS
SM
MD
LG