Lidhje

Në nderim të tre studentëve të vrarë


People stand by as a makeshift memorial is made after vigil at the University of North Carolina following the murders of three Muslim students, in Chapel Hill, North Carolina, Feb. 11, 2015.

People stand by as a makeshift memorial is made after vigil at the University of North Carolina following the murders of three Muslim students, in Chapel Hill, North Carolina, Feb. 11, 2015.

Mijëra studentë u mblodhën në universitetin e Karolinës së Veriut për të nderuar Deah Shaddy Barakat, bashkëshorten e tij Yusor Abu-Salha, dhe motrën e saj 19-vjeçare Razan Abu-Salha, të tre studentë, që u vranë të martën në apartamentin e tyre në kampus.

Familjarët dhe të afërmit besojnë se ky është një krim me motive urrejtjeje që ka të bëjë me fenë e tyre myslimane.

46-vjeçari Craig Stephen Hicks, fqinj i tyre, akuzohet për vrasjet.

Policia beson se motivi i vrasjes është një mosmarrëveshje e vjetër për një vend parkimi. Por i jati i dy vajzave tha dje se beson se vrasja ka motive të urrejtjes. Ai tha se Hicks u kishte dalë disa herë përprara vajzës së tij dhe bashkëshortit të saj duke mbajtur një armë në brez.

Një fushatë në Twitter ("#MuslimLivesMatter") që filloi për të tërhequr vëmendjen e medias ndaj tragjedisë ka tërhequr përkrahës në mbarë globin.

XS
SM
MD
LG