Lidhje

Tre të dyshuar si anëtarë të Al Kaidës arrestohen në Norvegji dhe Gjermani

  • Zëri Amerikës

Tre të dyshuar si anëtarë të Al Kaidës arrestohen në Norvegji dhe Gjermani

Tre të dyshuar si anëtarë të Al Kaidës arrestohen në Norvegji dhe Gjermani

Tre persona të dyshuar si anëtarë të Al Kaidës u arrestuan në Norvegji dhe Gjermani, në atë që autoritetet e këtyre vendeve thonë se ishte një komplot terrorist i lidhur me komplote të ngjashme të vitit të kaluar në SHBA dhe Britani.

Dy nga të dyshuarit u arrestuan në Gjermani dhe një tjetër në Norvegji. Ata u ndaluan sot, pasi ishin vëzhguar për më tepër se një vit.

Policia norvegjeze tha se arrestimet u kryen për shkak të lajmeve se hetimet do të publikoheshin në median ndërkombëtare.

Ata nuk thanë se cili vend kishte qenë objektiv i komplotit të zbuluar. Një nga burrat u identifikua si shtetas norvegjes me origjinë ujgure. Të tjerët u tha se ishin njëri uzbek dhe tjetri irakian.

Zyrtarët besojnë se të tre po planifikonin sulme me eksplozivë të vegjël, por të fuqishëm, si ato që u përdorën në sulmin e zbuluar të vitit të kaluar në sistemin e metrosë së New Yorkut. Një komplot i ngjashëm u zbulua edhe në Manchester të Anglisë.

XS
SM
MD
LG