Lidhje

Turqia kritikon projektligjin francez si diskriminues dhe racist


Turqia kritikon projektligjin francez si diskriminues dhe racist

Turqia kritikon projektligjin francez si diskriminues dhe racist

Turqia kritikoi një projektligj të miratuar nga Senati francez, duke e quajtur atë “diskriminues dhe racist”. Projektligji, cilëson si krim të mohosh se vrasjet masive të armenëve nga turqit thuajse 100 vjet më parë ishin gjenocid. Kryeministri turk Taip Erdogan e hodhi poshtë ligjin si të pavlefshëm dhe u zotua se Turqia do të ndërmarrë sanksione të paspecifikuara kundër aleates së saj në NATO, Francës. Ai tha se sanksionet do të zbatohen hap pas hapi.

Ndërkohë, Armenia e mirëpriti projektligjin. Ministri i Jashtëm i Armenisë Edward Nalbadian tha se kjo ditë do të shkruhet me ar në historinë e mbrojtjes së të drejtave të njeriut.

Dhoma e ulët e parlamenit francez e miratoi projektligjin muajin e kaluar dhe Presidenti Nicholas Sarkozy mund ta nënshkruajë atë në ligj.

Sipas ligjit, kushdo që thotë se vrasja e armenëve nga turqit otomanë nuk është gjenocid, përballet me 60 mijë dollarë gjobë dhe deri në një vit burgim.

Ministria e Jashtme franceze i bëri thirrje Turqisë të mos e teprojë me reagimin e vet, duke shtuar se Franca e konsideron Turqinë “një aleate shumë të rëndësishme”. Ministri i Jashtëm francez Alain Juppe, theksoi lidhjet e fuqishme politike dhe ekonomike mes të dy vendeve dhe shprehu shpresën për kthim në marrëdhëniet konstruktive.

XS
SM
MD
LG