Lidhje

Udhëheqësit francezë dhe gjermanë do të paraqesin plane për të stabilizuar eurozonën

  • Liza Brajant

Udhëheqësit francezë dhe gjermanë do të paraqesin plane për të stabilizuar eurozonën

Udhëheqësit francezë dhe gjermanë do të paraqesin plane për të stabilizuar eurozonën

Udhëheqësit francezë dhe gjermanë thonë se do të paraqesin planet për të stabilizuar eurozonën nga fundi i këtij muaji. Marrëveshja e dy ekonomive më të fuqishme të Evropës vjen para takimit të nivelit të lartë të G20 në fillim të muajit tjetër.

Në një konferencës shypi në Berlin, Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel dhe Presidenti i Francës Nikolas Sarkozi thanë se të dy udhëheqësit ranë dakord për mënyrat si të frenojnë kizën e huave që ka përfshirë të 17 vendet e eurozonës.

Zoti Sarkozi tha se masat përfshijnë rikapitalizimin e bankave të tronditura evropiane që është me rëndësi kritike fpër të garantuar rritjen dhe begatinë e ekonomisë evropiane.

Banka më e fundit që u godit nga kriza financiare është ajo franko-belge Dexia. Qeveritë e Francës, Belgjikës dhe Luksemburgut arritën një marrëveshje dje për shkrirjen e kësaj banke.

Zoti Sarkozi tha se Parisi dhe Belini po presin raportin e ekspertëve të financave për përparimin e bërë nga Greqia në zbatimin e reformave, me qëllim që ky vend të marri këstin tjetër të paketës së shpëtimit ekonomik. Por ai tha se të dy vendet ranë dakord për gjetjen e një zgjidhjeve të qendrueshme dhe gjithë globale për krizën e borxheve.

Kriza që ka goditur ekonomitë e dobta evropiane si Greqia dhe Portugalia, si dhe një numër bankash evropiane që u kanë dhënë hua atyre ka ngjalluar alarm, jo vetëm në Evropë, por edhe jashtë saj. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama u ka bërë thirrje evropianëve të hartojnë një plan për të penguar përhapjen e krizës, para takimit të nivelit të lartë të fillimit të nëntorit të grupit të 20 ekonomive kryesore të botës.

Zoti Sarkozi u zotua se Evropa do t’i ketë zgjidhur problemet e veta para takimit të G20-s, i cili do të zhvillohet në Kanë të Francës. Udhëheqësit evropiane janë të sigurt se do të diskutojnë mënyrat për arritjen e këtij qëllimi kur të takohen në Bruksel në fund të këtij muaji.

XS
SM
MD
LG