Lidhje

Ylli televiziv Oprah Uinfri tërhiqet nga karriera këtë muaj

  • Chris Simmkins

Ylli televiziv Oprah Uinfri tërhiqet nga karriera këtë muaj

Ylli televiziv Oprah Uinfri tërhiqet nga karriera këtë muaj

Opra Uinfri, një nga personalitetet më të fuqishme dhe më të pasura në Shtetet e Bashkuara, po i jep fund karrierës së saj si drejtuesja më e ndjekur në Amerikë pas 25 vjetëve në një nga emisionet më të spikatura në vend. Episodi i fundit i programit Oprah Winfrey Show do të transmetohet sonte në mbrëmje. Programi i Opras, i pari emision i natyrës së programeve komunikuese në nivel kombëtar i drejtuar nga një afrikano-amerikan, filloi të transmetohej në shtator 1986. Që nga ajo kohë, Opra ka ndërtuar një perandori mediatike – dhe një markë të veten – që përfshin edhe rrjetin televiziv kabllor që nisi punën në fillim të këtij viti.

Ishte një mënyrë e merituar për të shënuar daljen në pension për Opra Uinfrit. Atë e duartrokitën 13 mijë fansa në Çikago dhe i kënduan një grup artistësh të mirënjohur, ndërsa Oprah Uinfri po i jepte fund punës 25-vjeçare si drejtuese e një emisioni televiziv.

Opra transformoi televizionin amerikan me emisionin e saj popullor që filloi në vitin 1986. Programi u vlerësua më lart se cilido emision apo talk show në historinë televizive, duke arritur 42 milion shikues çdo javë në më shumë se 150 vende. Vitin e kaluar, Opra tha se ishte koha për të ecur përpara.

“Këto vite me ju, shikues të dashur, kanë pasuruar jetën time tej çdo parashikimi”.

Ndërsa adhuruesit po ndiqnin emisionet e saj të fundit, ata shprehën mendimet e tyre rreth asaj që e bëri Opran aq të rëndësishme.

“Dashamirësia që ajo i dha të gjithëve. Mundësia që ajo i dha të gjithëve. Dashuria që ndau me të gjithë ne”.

“Ajo është thjesht një person real, një person i vërtetë”.

“Ajo na ka dhënë shpresë dhe ka qenë me të vërtetë pozitive në jetën e kaq shumë njerëzve, përfshirë edhe veten time”.

Oprah ishte në gjendje të komunikonte me shikuesit e saj, duke folur për disa nga çështje personale – përjetimin e abuzimit seksual në rini, varfërinë dhe, më vonë, problemet me peshën e saj. Ajo gjithashtu u mor me tema të debatueshme si abuzimi i fëmijëve, Sida dhe racizmi.

“Edhe nëse nuk e ke ndjekur emisionin e saj, e ke ditur se për çfarë po flitej. Kjo ka qenë pjesë e bisedave në mbarë vendin”, tha kritiku i medias, Ron Sajmon.

Autorja Kiti Kelli thotë se rrugëtimi i Opras nga një e kaluar si qytetare e rëndomtë drejt një karriere si yll televiziv është tejet mbresëlënës.

“Ajo është gruaja më e famshme në botë. Në fakt, revista Good Housekeeping botoi një sondazh që tregon se ajo është gruaja më e adhuruar në planet”.

Jeta e saj e hershme nuk ishte përcaktuese e suksesit. Ajo u rrit në varfëri në Misisipi, në kohën e dallimit racor, por arriti të kapërcejë pengesa të shumta. Ajo interpretoi në disa filma, por emisioni i saj televiziv i dha famën që gëzon sot.

Ajo u bë gruaja e parë afrikano-amerikane që u radhit nga Revista Forbes në listën e miliarderëve. Dhe ajo ndihmoi shumë shkrimtarë të ndërtojnë karrierën e tyre nëpërmjet klubit të saj të librit.

Përgjatë viteve, ajo përgatiti shfaqjen “Color Purple” në Broduej dhe krijoi një perandori të medias, përfshirë edhe revistën e saj.

Opra u bë e njohur për bujarinë e saj. Ajo u ka dhënë makina dhe dhurata të tjera pjesëtarëve të audiencës.

Në vitin 2007, ajo dhuroi 40 milion dollarë për të ndërtuar një shkollë për vajza të varfra në Afrikën e Jugut. Ajo ka mbledhur fonde për hapjen e 60 shkollave në mbi 13 vende.

“Unë jam këtu për shkak të bindjeve të mia personale për Barak Obamën dhe për atë që e di se ai mund të bëjë për Amerikën”.
Në përpjekjen e parë në politikë, ajo përdori fuqinë e saj si yll televiziv për të mbështetur Barak Obamën në një moment kyç në fushatën e tij për president.

Me përfundimin e emisionit të saj televiziv, Opra thotë se po përqendrohet në rrjetin e saj kabllor, i cili filloi në janar. Ajo shpreson që rrjeti të tërheqë shikuesit e shumtë që ajo ka tërhequr gjatë viteve.

XS
SM
MD
LG