Lidhje

Zjarrfikësit rusë vazhdojnë përpjekjet për të vënë nën kontroll zjarret

  • Zëri Amerikës

Zjarrfikësit rusë vazhdojnë përpjekjet për të vënë nën kontroll zjarret

Zjarrfikësit rusë vazhdojnë përpjekjet për të vënë nën kontroll zjarret

Zjarrfikësit rusë vazhduan sot përpjekjet për të vënë nën kontroll zjarret më të mëdha prej dekadash, ndërsa erërat e thata dhe një valë e padurueshme të nxehti vazhduan t’i ngadalësojnë këto përpjekje.

Zyrtarët thonë se 300 deri në 400 zjarre po shfaqen çdo ditë, sapo zjarrfikësit shuajnë ato ekzistuese. Duke pasur parasysh gjendjen e rënduar, Presidenti rus Dmitri Medvedev i mirëpriti ofertat e Ukrainës dhe Azerbaixhanit për të dërguar avionë zjarrfikës.

Po sot, u hapën kanale dhe u vendosën pemë të prera përreth disa prej objekteve kryesore bërthamore, pasi zjarri përparoi dje vonë në perimetrin e Qendrës Bërthamore Federale ruse në Sarov. Armët bërthamore ruse prodhohen në një kompleks në Lindje të Moskës.

Shefi rus i çështjeve bërthamore, Sergei Kiriyenko shkoi të vizitonte objektin sot, ndërsa avionë cisternë me ujë dhe qindra zjarrfikës përpiqeshin të mbronin qytetin e mbyllur.

XS
SM
MD
LG