E premte, 06 mars, 2015

Lajme

Ekipi i OKB-së kthehet nga Irani pa një marrëveshje

Kryeinspektori i OKB-së tha se Agjencia e Energjisë Bërthamore mbetet e përkushtuar tek bisedimet

x
Kryeinspektori i Kombeve të Bashkuara për energjinë bërthamore u kthye nga Irani në Vienë, pa një marrëveshje të re lidhur me hetimet për akuzat se Teherani përpiqet të prodhojë armë bërthamore.

Kreu i ekipit të Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Bërthamore të OKB-së Herman Nackaerts tha sot, pas përfundimit të vizitës në Teheran, se palët nuk arritën të finalizojnë një marrëveshje. Por ai nuk pranoi të thotë në se ishte shënuar ndonjë përparim në bisedime.

Po sot, pati shenja se Irani po bën hapa të reja për zhvillimin e aftësive bërthamore.

Gazeta Washington Post njofton se Teherani kohët e fundit është përpjekur të blejë nga Kina dhjetra mijë magnete në formë unazash për centrifugat e tij bërthamore.R

Rezolutat e OKB-së e ndalojnë shitjen e këtyre magneteve të sofistikuara Iranit dhe nuk është e qartë nëse përpekjet e Teheranit për t'i blerë ato kanë patur sukses.
Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
05.03.2015
Emisioni televiziv Ditari

LAJME

Tiranë: Dhuna seksuale ndaj fëmijëve

Veprimtarët u kërkuan autoriteteve shtetërore të krijojnë Regjistrin Kombëtar për Mbrojtjen e Fëmijëve nga Krimet Seksuale.
Më tepër

Ekonomia amerikane në rritje

Gjatë muajit shkurt ra papunësia në SHBA dhe ekonomia amerikane krijoi 295,000 vende të reja pune
Më tepër

ISIS shkatërron qytetin e lashtë irakian

Kreu i UNESCO-s dënoi prishjen e qyetit të lashtë asirian të Nimrudit në Irakun verior nga militantët e Shtetit Islamik, duke thënë se “shkatërrimi i qëllimshëm i trashëgimisë kulturore përbën krim lufte
Më tepër

Greqia shlyen këstin e parë të huasë së FMN-së

Guvernatori i bankës qendrore të Greqisë thotë se vendi nuk ka asnjë problem përsa i përket kapitalizimit të bankave apo rrjedhjes së depozitave
Më tepër

Ukraina në qendër të takimit të BE-së

Takimi i Rigës vjen ndërsa Rusia tha se ka filluar manovra ushtarake në shkallë të gjerë në jug të vendit dhe në territoret e debatueshme në kufi
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
 • Hostesses pose for photos outside the Great Hall of the People during the opening session of the annual National People's Congress in Beijing, China.
 • Bangladeshi workers unload goods from a boat in the Buriganga River in Dhaka.
 • The 4.6-meter high bronze sculpture "Gift Horse", which portrays a skeletal horse by German-born artist Hans Haacke, stands above Trafalgar Square after it was unveiled as the new commission for the Fourth Plinth, in London.
 • A girl slips on an icy street while walking with her sister in the Brooklyn borough of New York. The girls were dressed as clowns for the Jewish celebration of Purim.
 • Policemen take position behind shields near Yangon City Hall after a crackdown on a peaceful demonstration supporting the student protests which demand an amendment to the National Education Bill in Yangon, Myanmar.
 • Arthur Ward stands with his Pyrenean Mountain Dog Cody during the first day of the Crufts Dog Show in Birmingham, central England.
 • The moon sets in the early morning hours as a man walks along an ocean pier in Oceanside, California.
 • Male Afghan women's rights activist wear burqas to show their solidarity to Afghan women ahead of International Women's Day in Kabul.
 • Firecrackers go off next to people during the Beehive Rockets Festival, ahead of the Chinese Lantern Festival in Tainan, southern Taiwan, March 4, 2015.
 • People sing and dance while celebrating Holi, the Festival of Colors, in Kathmandu, Nepal.
 • Kristy Fogden, right, of New Zealand, hands her friend Dave Shaw a guitar as they stand on a sand dune at dusk in White Sands National Monument, New Mexico, March 4, 2015.
 • A foreign tourist screams as another puts color on her face during celebrations marking Holi in Kolkata, India.

Interaktive