E dielë, 07 shkurt, 2016

  Lajme / Ballkani

  Shpërthim në veri të Mitrovicës

  Një garantë dore është hedhur në shtëpinë e një punonjësi të Zyrës Administrative të Kosovës, por pa pasoja në njerëz.

  Zyra Adminsitrative e Kosovës në Mitrovicë - foto arkiviZyra Adminsitrative e Kosovës në Mitrovicë - foto arkivi
  x
  Zyra Adminsitrative e Kosovës në Mitrovicë - foto arkivi
  Zyra Adminsitrative e Kosovës në Mitrovicë - foto arkivi
  Në Kosovë, policia tha se një shpërthim ka ndodhur sot në orët e hershme të mëngjesit në pjesën veriore të Mitrovicës, të banuar me shumicë serbe, por pa pasoja në njerëz.

  Mjeti shpërthyes, që sipas policisë, besohet të jetë granatë dore, është hedhur në shtëpinë e Borislav Markoviçit, duke shkaktuar dëme të vogla materiale.

  Policia ende nuk di hollësi rreth motiveve apo autorëve të mundshëm të sulmit.

  Pronari i shtëpisë së sulmuar është punonjës i Zyrës Administrative të Kosovës në veri të Mitrovicës.

  Zyra administrative e në veriun e Mitrovicës, u hap në maj të vitit të kaluar dhe aktualisht në të punojnë mbi 50 punonjës, pjesa më e madhe pjesëtarë të komunitetit serb.

  Zyra e themeluar nga Qeveria e Kosovës, synon të ofrojë shërbime për qytetarët e asaj zone dhe për të bashkërendojë angazhimet dhe investimet qeveritare në atë pjesë të vendit.

  Zyra është kundërshtuar nga Beogradi dhe përfaqësuesit politikë të serbëve në veri. Ajo është mbështetur nga komuniteti ndërkombëtarë që atë e sheh si një hap drejt krijimit të një komune të veçantë në Mitrovicën e Veriut, siç parashihet edhe me planin e krye ngeociatorit Martti Ahtisaari, në bazë të të cilit është shpallur pavarësia e Kosovës.
  Ky forum është mbyllur
  Përzgjedhja e komenteve
  Komente
       
  nga: Dashamiri
  28.01.2013 02:56
  Me siguri Europa do thote Shqiptaret e kane bere.
  E shqiptaret detyrohen te kerkojne falje
  Po kete e kane bere Serbet
  Struktura jo me falni jo strukturat
  Por shteti Serb ne Kosove.Ai ka bere edhe heqjen e pllakes kujtimore te UC,mbp.
  Duket ato nuk jane thyer por jane PERKULE:
  Eh kosove e Fishtes ngelet fajtore e thote
  na falni???
  mbajm pergjegjsi
  Na vjen keq si per serbet po ashtu po te kishte ndodhur ne Afrik,Az,i,Australi kontinentin-,Amerikan deri ne Zelanden e re.

  Automatikisht urgjentishte Europa te heq pushtetin serb ne Kosove.
  Kjo esht zgjidhja.
  Ose te futet shqiperia ne Europe,po Ashtu
  fill pas Kosova.
  Dhe ulni afer e afer se jane 3 shtete fqinje.
  Duhet keni respekt per Kosoven Dardane.
  krejte europa esh nje gjak me Kosoven Dardane (Ilirine) ne mos vllezer bije e bja,nipa e mbesa,brez pas brezi.
  Gjith te mirate

  Ditari

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  Ditarii
  X
  06.02.2016
  Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet. Ju mund të gjeni gjithashtu të rejat e fundit nga mjekësia dhe shkenca, si edhe nga bota e artit.

  LAJME

  Kriza politike në Kosovë

  Partitë në pushtet e mirëpritën ftesën e presidentes Atifete Jahjaga për një takim me udhëheqësit e partive politike për të diskutuar rrugët e zgjidhjes së krizës politike, ndërsa opozita ende nuk ka një qëndrim të përbashkët.
  Më tepër

  Maqedoni: Ligji për median mban peng reformat

  Një ligj i ri për median, po mban peng reformat që duhet të miratohen para zgjedhjeve të parakohëshme të planifikuara për më 24 prill.
  Më tepër

  Greqi: Greva e fermerëve bllokon rrugët

  Pasoja dhe për pikat doganore shqiptare
  Më tepër

  Projekti i telemjekësisë në Shqipëri

  Ideuesi dhe drejtuesi i projektit, dr.Rifat Latifi, thotë se tashmë, që rrjeti i telemjekësisë u shtri në të gjithë territorin, është koha që shëndetësia shqiptare të përfitojë sa më shumë
  Më tepër

  Latinët dhe vota republikane

  Megjithë retorikën e ashpër republikane ka ndër popullsinë latine edhe mbështetës të tyre
  Më tepër

  FOTO E DITËS

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • An Indian student with his face painted as a tiger interacts with his classmates as he awaits for the judgement of a face painting competition at the Kids for Tigers Annual Tiger Fest in Mumbai.
  • Riot policemen try to avoid a petrol bomb thrown by protesters during a 24-hour nationwide general strike in Athens, Greece. Clashes broke out between police and youths throwing fire bombs and stones, as tens of thousands of people march through central Athens to protest planned pension reforms.
  • President Barack Obama, and University of Alabama football player and Heisman Trophy winner Derrick Henry strike a 'Heisman-pose' for a photo during the National Prayer Breakfast in Washington.
  • Divers wear costumes as they perform at an aquarium ahead of the upcoming Spring Festival inside a zoo in Beijing, China.
  • A monkey trainer touches the head of a sick monkey as it receives treatment in Wuhan, Hubei province, China.
  • Members from Sri Lankan military march during the 68th Independence day celebrations in Colombo.
  • People take photos of bodies of dead stranded sperm whales behind the dyke of Kaiser Wilhelm Koog at the North Sea coast, Germany.
  • Police patrol as revelers take part in the traditional "Weiberfastnacht" (Women's Carnival) celebration in Mainz, Germany.
  • A nominee for queen of the Carnival of Santa Cruz shows off her outfit on the main stage in Santa Cruz de Tenerife on the Spanish Canary island of Tenerife, Feb. 3, 2016.
  • A member of the Maasai Cricket Warriors bowls a ball during a charity cricket match against former Rugby players in Sydney, Australia.
  • Dancers of the Wiener Staatsballett (state ballet) perform during a dress rehearsal the day before the traditional Opera Ball in Vienna, Austria, Feb. 3, 2016.
  • South Korean senior students clad in traditional costumes sit and bow during a joint graduation and coming-of-age ceremony at Dongmyung Girls' High School in Seoul.

  Interaktive

  Nuk keni telefon inteligjent?
  Nuk ka problem!
  Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

   Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.