E shtunë, 29 gusht, 2015

Lajme / Bota

Forcat e Malit rimorën kontrollin e Gaos

Më parë forcat morën kontrollin edhe të aeroportit dhe të një ure pranë qytetit

x
Zyrtarët francezë thanë sot forcat e Malit të mbështetura nga trupat franceze u përleshën sot me militantët islamikë dhe rimorën kontrollin e qytetit Gaos, një bazë e fortë e militantëve në veri të vendit.

Më parë forcat morën kontrollin edhe të aeroportit dhe të një ure pranë qytetit.

Ministria franceze e mbrojtjes tha sot se luftimet me ekstremistët islamikë vazhdojnë në atë rajon, ku forcat franceze dhe ato të Malit kanë përparuar me shpejtësi. Zyrtarët francezë thanë se një kontingjent trupash nga Nigeria dhe Chadi ishin nisur drejt Gaos, për të ruajtur qëndrueshmërinë atje. Kryetari i bashkisë së qytetit, që kishte shkuar të strehoej në kryeqytetin Bamako, u rikthye në qytetin e tij.  Korrespondeti i Zërit të Amerikës Idrissa Fall, i cili është në Mali, thotë se rimarrja e kontrollit të Gaos është një arritje e rëndësishme e forcave franceze dhe atyre të Malit sepse qyteti ishte shndërrtuar në një strehim të terroristëve.
Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.

LAJME

Manovra ushtarake SHBA - K. e Jugut

Manovrat pasojnë disa ditë tensionesh mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut.
Më tepër

Studentët dhe debati mbi imigracionin

Thirrjet për deportimin e emigrantëve të paligjshëm janë shqetësuese për studentët pa dokumente
Më tepër

Mustafa: marrëveshjet me Serbinë, të nevojshme

Katër marrëveshje, mes tyre edhe ajo për asociacionin e komunave me shumicë serbe, kanë nxitur kundërshtimin e partive opozitare.
Më tepër

Ekonomia e Nju Orlinsit 10 vjet pas uraganit

Gjendja e ekonomisë në qytetin Nju Orlinsnjë dekadë pas përmbytjes shkatërrues
Më tepër

Bashkitë, sfida e mbetjeve urbane

Ekspertët thonë se kërkohet unifikim i shërbimeve për mbetjet urbane dhe më shumë mbështeje nga qeveria qendrore
Më tepër

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • Migrants wait for Macedonian police to allow them to cross at the border line between Greece and Macedonia near the town of Gevgelija.
  • South Korean army's Surion helicopter fires flare shells during the South Korea-U.S. joint military live-fire drills at Seungjin Fire Training Field in Pocheon, near the border with North Korea.
  • Stairs are all that remain of a house that once stood before Hurricane Katrina struck 10 years ago, Waveland, Mississippi.
  • An Indian Army soldier faints during a ceremony to commemorate the 50th anniversary of a war between India and Pakistan, at the India Gate war memorial in New Delhi.
  • A masked Kurdish boy sits in front of a barricade that blocks a road in Van, eastern Turkey, Aug.27, 2015.
  • A dog stands on a street covered with ash from the Cotopaxi volcano in Mulalo, south of Quito, Ecuador, Aug. 27, 2015.
  • A Naga sadhu, or a Hindu holy man, rubs ash onto his body before a procession during Kumbh Mela or the Pitcher Festival in Trimbakeshwar, India, Aug. 27, 2015.
  • A group of hikers are silhouetted against the moon in Tijuana, Mexico, Aug. 27, 2015.
  • Malaysian armed services personnel take part in rehearsals for upcoming National Day celebrations at the Independence Square in Kuala Lumpur.
  • A two-year-old orangutan hugs its mother, who is recovering after a health examination at Kao Pratubchang Conservation Center in Ratchaburi, Thailand, Aug. 27, 2015.

Interaktive

Nuk keni telefon inteligjent?
Nuk ka problem!
Shkarkoni falas aplikacionin e VOA në telefonin tuaj.

 Shkarkoni aplikacionin mobil për tipin e telefonit tuaj.