E dielë, 05 korrik, 2015

Lajme / SHBA

Ravens fiton kampionatin e futbollit amerikan

x
Ekipi Ravens i Baltimorës është kampion i Ligës Kombëtare të Futbollit amerikan, duke fituar mbrëmë me rezultatin 34-31 kundër ekipit 49ers të San Franciskos në një lojë që u shoqërua me shumë të papritura, mes tyre edhe ikjen e dritave në stadium per rreth gjysmë ore.

Finalja e futbollit amerikan ishte plot ngjashmëri nga të dy ekipet,  por ishte edhe një ndeshje mes dy familjeve. Për herë të parë në ndeshjet finale të 4 ligave të mëdha profesionale në Shtetet e Bashkuara, atë të futbollit, bejsbollit, basketbollit dhe hokeit në akull, dy vëllezër ishin përballë njeri tjetrit në një ndeshje kampionati. John Harbaugh i ekipit të Baltimorës dhe vëllai i tij i vogël Jim Harbaugh i San Francisco janë trajnerët e dy ekipeve finaliste dhe konsiderohen si më të mirët në këtë sport.

Në përfundim të pjesës së parë ekipi i Baltimorës kryesonte thellë me rezultatin 21 me 6. Sportdashësit, veçanërisht tifozët e Ravens, si në stadium edhe ata që e ndiqnin ndeshjen në televizor, ndjeheshin mirë rreth shanseve për fitore, ndërsa këngëtarja e famshme Beyonce elektrizoi të pranishmit në pushimin e ndeshjes.

Pjesa e dytë u hap me një rekord, kur lojtari Jacoby Jones shënoi duke përshkruar gjithë fushën, rreth 100 metra, për 11 sekonda, pasi priti topin e gjuajtur nga ekipi kundërshtar dhe duke shtuar edhe më shumë besimin e fitores. Por ky entuzizëm i madh u pasua me njëherë me një të papritur jo të zakontë. U fikën dritat dhe u deshën gati 35 minuta që stadium të ndriçohej përsëri plotësisht dhe që të vazhdonte ndeshja.

Sipas komentatorëve sportivë, kjo e ndihmoi ekipin e San Franciskos, pasi ekipi Ravens e humbi deri diku hovin që kishte treguar në pjesën e parë të ndeshjes. Dhe deri në 2 minutat e fund të lojës rezultati nuk ishte aspak i sigurtë. Pas rikthimti të rrymës, ekipi 49ers shënoi 17 pikë dhe e ngushtoi rezultatin në 28-23, madje në 15 minutëshin e fundit të ndeshjes, 49ers iu afruan ekipit të Baltimorës me rezultatin  31-29.

Gjatë gjithë ndeshjes Ravens e ruajtën avantazhin. Një gjuajtje topi prej 3 pikësh dhe mbrojtja e fortë e ekipit Ravens në 2 minutat e fundit të lojës bënë që ekipi i Baltimorës të bllokonte fitoren e San Franciskon, që do të kishte qënë përmbysja më e madhe e rezultatit në historinë e ndeshjeve finale të futbollit amerikan. Joe Flacco, organizatori, ose pasuesi i ekipit Ravens, i u shpall si lojtari më i mirë i finales.

“Është e pabesueshme. Një grup i mrekullueshëm lojtarësh dhe një mënyrë e mrekullueshme për të fituar. Jam më se i bindur se shumë sportdashës dhe tifozë ishin nervozë nëse do të ruanim fitoren deri në fund. Ekipi i Sann Franciskos luajti një ndeshje të fortë, por ne na u desh të mobilizoheshim deri në fund që të siguronim fitoren. Është një ndjenjë shumë e mirë”.

Dje ishte edhe ndeshja e fundit për lojtarin legjendar të ekipëuit Ravens Ray Lewis, i cili ishte pjesë e këtij ekipi edhe në vitin 2001, kur ata fituan për herë të parë kampionatin.
Humbja e ekipit të San Franciskos mbrëmë ishte e para në 6 ndeshje që ka dalë në finale,  ndërkohë që Ravens të Baltimorës i kanë fituar të dy herët që kanë dalë në finale.

Rreth 100 milion njerëz në gjithë botën ndoqën mbërmë ndeshjen finale të Ligës Kombëtare të Futbollit amerikan.

Ky forum është mbyllur
Komente

Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
04.07.2015
Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet. Ju mund të gjeni gjithashtu të rejat e fundit nga mjekësia dhe shkenca, si edhe nga bota e artit.

LAJME

Zbulohet autori i vrasjeve në Dukagjin

Sipas policisë autori është 20 vjeçari Sokol Fran Mjacaj -Rreth një muaj më parë, autori i vrasjeve ka dalë nga burgu, ku vuajti dënimin për veprën penale të vrasjes në bashkëpunim
Më tepër

Qytetarët grekë vendosin

Anketimet e zhvilluara për këtë votim tregojnë se rezultati do të jetë shumë i ngushtë
Më tepër

Bisedime Kerry-Zarif në Vjenë

Komentet e drejtuesit të agjencisë së OKB-së për energjinë bërthamore kanë nxitur optimizëm për mundësinë e një marrëveshjeje mes Iranit dhe gjashtë fuqive botërore
Më tepër

Anija e lirisë

Një replikë e anijes së shekullit të 18-të udhëton drejt porteve amerikane
Më tepër

Liberalizimi i vizave për Kosovën

Ministri i Integrimeve Evropiane Bekim Çollaku thotë se institucionet e vendit i kanë përmbushur të gjitha kriteret ndërsa pret përgjigje pozitive nga Komisioni Evropian
Më tepër

FOTO E DITËS

• A street seller teaches a boy how to make soap bubbles, on Piazza del Popolo, a touristic square in central Rome, Italy, at sunset on July 2, 2015.
  • Yozhik, a male Himalayan bear, sits while an employee cools him with a stream of water at the Royev Ruchey zoo on the suburbs of the Siberian city of Krasnoyarsk, Russia.
  • Indian Muslims offer prayers after breaking their fast during the holy month of Ramadan at Jamai Masjid in Hyderabad.
  • A crying elderly man is assisted by an employee and a policeman outside a national bank branch as pensioners queue to get their pensions, with a limit of 120 euros, in Thessaloniki, Greece.
  • People are reflected on a building as they take part in a pro-EU demonstration in Iraklio on the island of Crete, Greece, July 2, 2015.
  • Patrons make their way in the rain to the 18th hole during the second round of the Greenbrier Classic at the Old White TPC in White Sulphur Springs, West Virginia.
  • A girl plays under the waterfall at the fun bath in Endenich, a suburb of Bonn, western Germany.
  • Britain's Camilla, Duchess of Cornwall, speaks with Imogen Davis, owner of Rufus the hawk, during her visit to the Wimbledon Tennis Championships in London, July 2, 2015.
  • An image made available by propaganda Islamist media outlet Welayat Halab on July 2, 2015 allegedly shows an Islamic State (IS) group fighter destroying ancient artifacts smuggled from the Syrian city of Palmyra, a 2,000-year-old metropolis and an Unesco world heritage site.
  • Team Sky with Britain's Christopher Froome trains on their time-trial bicycles near Utrecht, Netherlands, one day ahead of the start of the three-week-long Tour de France.