E shtunë, 30 prill, 2016

  Amerika Voton 2012

  No records found for this widget:735

   

  Anketat e fundit

  Loading...

  Çfarë është Kolegji Zgjedhor?

  • Me Kushtetutë ai është një kompromis midis zgjedhjes së presidentit nga votimi në Kongres dhe votës së qytetarëve
  • Përbëhet nga 538 anëtarë. Fituesi duhet të sigurojë 270 vota të Kolegjit Zgjedhor që të zgjidhet president
  • Numri i anëtarëve të Kolegjit Zgjedhor të çdo shteti përcaktohet nga Kushtetuta
  • Ditën e zgjedhjeve, vota e qytetarëve shkon për anëtarët e Kolegjit Zgjedhor të kandidatit të tyre
  • Në shumicën e shteteve fituesi i merr gjithë votat e Kolegjit Zgjedhor të shtetit.
  • Anëtarët e Kolegjit Zgjedhor mblidhen në dhjetor për të votuar për presidentin dhe nënpresidentin
  • Votat e tyre numërohen në Kongres më 6 janar

  Harta Zgjedhore

  Loading...

  No records found for this widget:903


  Citime të kandidatëve në anglisht

  Çfarë kanë thënë kandidatët që konkurrojnë për Shtëpinë e Bardhë për vendin tuaj? Çfarë kanë deklaruar ata për çështje të tilla si ekonomia, emigracioni apo Irani?
   

   

  Kërko për citime të kandidatëve

   

  video

  Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  Intervistë me Kryeministrin Edi Ramai
  X
  14.04.2016
  Para takimit në Shtëpinë e Bardhë të Kryeministrit Rama me Presidentin Obama dhe Nënpresidentin Biden, në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Rama foli për temat që pritet të diskutohen si bashkëpunimi strategjik mes dy vendeve