E hënë, 08 shkurt, 2016

  Evropa

  Votim për masa të debatueshme sigurie në Francë

  Ligjvënësit francezë filluan të analizojnë legjislacionin për të forcuar ligjet e sigurisë, përfshirë propozime të debatuara ashpër për të ndryshuar kushtetutën e vendit Më tepër

  Gjermani, arrestohen dy algjerianë

  Ata dyshohen për lidhje me Shtetin Islamik, ndërsa qyteti i Këlnit filloi festimet e përvitshme për Karnavalet Më tepër

  Rumani, votë për t'i hequr imunitetin Opreas

  Senati votoi për t’i hequr imunitetin ish zv-kryeministrit Gabriel Oprea duke i hapur rrugën një hetimi kriminal lidhur me akuzat se ai ka porositur makina të paautorizuara për vete dhe për zyrtarë të tjerë Më tepër

  Hyrja e xhihadistëve në Evropë

  Sipas një studimi për terrorizmin ndërkombëtar, më shumë se 40 xhihadistë janë përpjekur të hyjnë ose kanë hyrë në Evropë në tetë muajt e fundit duke u paraqitur si refugjatë sirianë Më tepër

  Britanikja e ISIS dënohet me burgim

  26-vjeçarja Tareena Shakil u dënua nga një gjykatë e Birminghamit si anëtare e ISIS-it dhe se kishte inkurajuar akte terrorizmi. Më tepër