E mërkurë, 20 gusht, 2014

INTERVISTA


ARKIVI

Shteti Islamik, një kërcënim global

Analisti Seth G. Jones diskuton vëmendjen që kërkon hetimi i rastit të operativëve të rrjetit dhe standarded që duhen ndjekur për sjelljen e tyre para drejtësisë
Më tepër

Tërnava: Nuk mund të ketë asgjë mbi interesin kombëtar dhe interesin e Kosovës

Kryetari i Bashkësisë Islame, Naim Tërnava, i tha Zërit të Amerikës se e mbështetë çdo veprim kundër ekstremizmit dhe terrorizmit, që nuk kanë asgjë të përbashkët as me islamin e as me kombin shqiptar
Më tepër

Intervistë me Z. Agron Demushi, kryebashkiak i Bajram Currit

Zoti Demushi foli për sfidat me të cilat përballet Bajram Curri dhe mundësitë që ofron ai
Më tepër

Mustafaj: Kosova tregoi se është shteti më demokratik në Ballkan

Intervistë me Drejtorin Ekzekutiv të Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan, Avni Mustafaj
Më tepër

FMN: Energjitika në Shqipëri, sektor problematik

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, shefi i misionit të FMN-së për Shqipërinë, Nadeem Ilahi, tha se vendi duhet të shfrytëzojë rezervat e mëdha hidro-energjitike
Më tepër

Çështja e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ylli, Agron, dhe Mehmet Bytyçi, të tre shtetas amerikanë, u vranë 15 vjet më parë në Serbi, ndërsa ishin të ndaluar nga autoritet serbe
Më tepër

Sfidat e Shqipërisë për integrimin evropian

Drejtuesi i Lëvizjes Europiane të Shqipërisë, Glejdis Gjipali, thotë se sfidat e reja janë lufta ndaj krimit dhe reforma në drejtësi, për të cilat do të këtë vëzhgim nga Europa
Më tepër

Kisha Katolike në Kosovë

Intervistë me Imzot Dodë Gjergji. Ipeshkvi katolik i Kosovës vizitoi SHBA për grumbullim fondesh për ndërtimin e Katedrales Nënë Tereza në Prishtinë
Më tepër

Efektshmëria e ndihmave ndërkombëtare

Eksperti i çështjeve të zhvillimit ndërkombëtar, Aleksandër Dardeli sugjeron se ndihmat mund të ishin fokusuar më mirë, në bazë të veçorive të secilit vend.
Më tepër

Lufta politike në Kosovë të mos dalë jashtë kontrollit

Intervistë e Drejtorit të organizatës Grupi i Ligjit Ndërkombëtar dhe Politikave Publike, James Hooper, për Zërin e Amerikës
Më tepër

Deputetja më e re e parlamentit shqiptar

Ajo i tha Zërit të Amerikës se do të përpiqet të jetë zëri i të gjithë të rinjve gjatë mandatit të saj
Më tepër

Një aleancë përtej partive për forcimin e zërit të gruas

Bisedë me drejtueset e Aleancës së Grave Deputete në Parlamentin e Shqipërisë, Mesila Doda, Mimoza Hafizi dhe Silva Caka
Më tepër

Deputetet Dade dhe Vokshi për statusin

Deputetet komentuan edhe për etikën në luftën e ashpër politike që zhvillohet mes shumicës dhe opozitës në parlamentin shqiptar
Më tepër

Haradinaj: Nuk jemi pishman që kemi mbështetur proceset e mëdha

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj i tha Zërit të Amerikës se duke mbështetur bisedimet me Serbinë, AAK ka mbështetur Kosovën
Më tepër

Elizabeta Ivezaj konkurron për Miss USA

Në një intervistë për Zërin e Amerikës në prag të konkursit të bukurisë Miss Miçigani flet për jetën e saj
Më tepër

Intervistë me Pres. Atifete Jahjaga

Intervistë me Presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga
Më tepër

“Drejtësia, në 4 vjet asnjë përmirësim”

Shqipëri, ish drejtuesi i misionit të BE për Drejtësinë Joaquin Urias flet për VOA-n. “Situata është shumë e keqe. Korrupsioni problemi kryesor”. Ku duhet ndërhyrë dhe pse reformat bëhen të paplota. “Duhet vullnet politik. BE-ja të jetë më e ashpër”
Më tepër

Intervistë me zotin Luan Rama

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për integrim, Luan Rama, flet për çështjen e avionit që shkaktoi debate të ashpëra në Shqipëri.
Më tepër

Tahiri mbi zgjedhjet në Kosovë

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Zëvendëskryeminsirja e Kosovës, Edita Tahiri foli për zgjedhjet paraprake të qershorit në Kosovë.
Më tepër

Kumbaro: Kultura nuk i duhet lënë spontanitetit

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Ministrja e Kulturës e Shqipërisë, Mirela Kumbaro, tha se në ruajtjen e trashëgimisë kulturore të Shqipërisë është e nevojshme të marrë pjesë i gjithë komuniteti.
Më tepër
Artikuj të tjerë

DITARI

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
19.08.2014
Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet.

FOTO E DITËS

 

Amerika në 60 sekonda

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Amerika në 60 sekondai
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
08.08.2014
Amerika në 60 sekonda