E hënë, 25 maj, 2015


ARKIVI

Fred Abrahams: Elita politike në Shqipëri, e prirur tek interesat e veta

Në librin e tij “Shqipëria Moderne: Nga Diktatura në Demokraci në Evropë”, autori Abrahams analizon ngjarjet e periudhës 1990-2014
Më tepër

Bashkim Dedja: Ligji për Byronë e Hetimeve, papajtueshmëri kompetencash

Kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, Bashkim Dedja flet edhe për luftën kundër korrupsionit dhe pasojat e mosmarrëveshjeve politike
Më tepër

Presidenti Nishani, bashkëpunim për reformën në drejtësi

Në një intervistë gjatë programit televiziv Ditari, presidenti Nishani foli për sfidat në sistemin e drejtësisë si dhe për procesin e dekriminalizimit
Më tepër

Regjisorja Elezi: Suksesi i “Botës” është tredimensionaliteti i personazheve

Intervistë me regjisoren Iris Elezi për filmin që po shfaqet në festivale ndërkombëtare në SHBA
Më tepër

Ziadin Sela mbi krizën në Maqedoni

Zëri i Amerikës zhvilloi një intervistë me Kryetarin e Komunës së Strugës, zotin Ziadin Sela
Më tepër

Flonja Kodheli, në SHBA me filmat “Burrnesha” dhe “Bota”

Festivali Tribeka nderoi me çmimin "Nora Ephron" filmin italian "Vergine Giurata", "Burrnesha", ku ajo interpreton në rolin e motrës së Hanës, Lila
Më tepër

Guvernatori Sejko optimist për ekonominë

Reformat strukturore për të tërhequr kapitalin e huaj, thelbësore për rritjen ekonomike. Masa serioze për të zgjidhur problemin e kredive të këqija
Më tepër

Bushati: Shqipëria, rol të rëndësishëm kundër ekstremizmit

Shqipëria do të jetë mikpritëse e një samiti në maj, për fenomenin e ekstremizmit të dhunshëm, në vazhdën e takimit të parë të këtij lloji që u mbajt në Shtëpinë e Bardhë në shkurt
Më tepër

Goldstein: Strategjia e BB për Kosovën, kthimi i rritjes ekonomike

Drejtoresha e Bankës Botërore për Evropën Juglindore, Ellen Goldstein, flet për sfidat e ekonomisë së Kosovës
Më tepër

Hoti:Kosova drejt finalizimit të negociatave për termocentralin e ri

Intervistë me Avdullah Hotin, Ministër i Financave të Kosovës
Më tepër

Drejtoresha e BB, optimiste për ekonominë shqiptare

Ellen Goldstein, shprehet me optimizëm për të ardhmen e ekonomisë shqiptare, bazuar tek fakti që Shqipëria ka burime të mëdha natyrore dhe njerëzore
Më tepër

Zyrtarja e USAID: Për më shumë gra në politikë, duhen ndryshuar kriteret

Intervistë me këshilltaren e lartë e USAID-it për Barazinë Gjinore dhe Fuqizimin e Gruas, Susan Markham
Më tepër

Gjergj Bojaxhi në garë për Bashkinë e Tiranës

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, pasi shpalli kandidaturën, ai tha se politika është kthyer në problemin kryesor për qytetarët dhe se ka ardhur koha për të gjetur një zgjidhje tjetër
Më tepër

Ermira Mehmeti: BDI po reflekton për hapat e ardhshme politike

Deputetja e parlamentit të Maqedonisë flet për situatën politike, skandalin e përgjimeve dhe marrëdhëniet ndëretnike
Më tepër

Barazia gjinore në Shqipëri

Intervistë me zv. ministren e punës dhe çështjeve sociale, Bardhylka Kospiri
Më tepër

Intervistë me deputeten Jorida Tabaku

Deputetja e Partisë Demokrate morri pjesë në forumin Rrjeti për Demokraci i Grave
Më tepër

Filmi “Tri Dritare dhe një Varje”

Producenti i filmit Shkumbin Istrefi, flet për Zërin e Amerikës në prag të pjesëmarrjes së filmit në Festivalin e Filmit të Pavarur në Uashington
Më tepër

Sulejman Gjana, Kryetar i Partisë së Legalitetit

Intervistë me kryetarin e Partisë së Legalitetit të Shqipërisë, zotin Sulejman Gjana
Më tepër

Tahiri: Kemi partneritetin amerikan në luftën kundër krimit

Intervistë me ministrin e punëve të brendshme të Shqipërisë, Saimir Tahiri
Më tepër
Artikuj të tjerë

DITARI

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.

FOTO E DITËS

 

Amerika në 60 sekonda

No records found for this widget:891

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.