Lidhje

Kancelarja Merkel viziton Kinën


Gjatë vizitës dy ditore ajo do të përpiqet të zbusë shqetësimet mbi krizën e borxhit në ekonominë evropiane

Kancelarja gjermane Angela Merkel është për një vizitë dy ditore në Kinë, në përpjekje për të zbutur shqetësimet mbi krizën e borxhit në ekonominë evropiane.

Kina ka miliarda dollarë në bonde evropiane.

Pasi përshëndeti kancelaren gjermane, kryeministri kinez Wen Jiabao u tha gazetarëve se problem i borxhit bën që t’u kërkohet disa vendeve të zbatojnë masa shtrënguese.

Zoti Wen tha se kriza evropiane e borxhit ka ndikim mbi ekonominë globale dhe se Gjermania dhe Kina duhet të punojnë së bashku për të nxitur besimin për përmirësimin e ekonomisë.

Kryeministi Wen citohet të ketë thënë se Kina do të vazhdojnë të investojë në Evropë për sa kohë që “rreziku është nën kontroll”.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG