Lidhje

Koreja e Veriut hedh poshtë sanksionet e KS


Koreja e Veriut hodhi poshtë zyrtarisht sanksionet që vendosi Këshilli i Sigurimit përmes një rezolute, ku kërkohet t’i jepet fund programit të armëve bërthamore, ndërsa Kina ka bërë thirrje për qetësi.

Përmes një deklarate të publikuar sot, Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut tha se sanksionet, në vend që të dobësojnë programin bërthamor të vendit, do ta rrisnin kapacitetin mijëra herë. Sanksionet e kësaj radhe, të pestat që nga viti 2006, synojnë të forcojnë kufizimet financiare nda Koersë së Veriut.

Sanksionet u ndërmorën pasi Pheniani nuk e përfilli paralajmërimin e Këshillit dhe kreu një provë të tretë bërthamore muajin e kaluar. Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut po ashtu ka kërcënuar për një sulm ndaj SHBA, që janë duke kryer një stërvitje të përbashkët me ushtrinë jugkoreane.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG