Lidhje

Ban Ki-moon i shqetësuar për arrestimet në Egjipt


Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon po shpreh shqetësime rreth vazhdimit të mbajtjes në burg dhe urdhërave të arrestit të lëshuara në Egjipt për udhëheqësit e Vëllazërisë Myslimane dhe të tjerë pasi ushtria urdhëroi largjimin e presidentit të parë të zgjedhur me vote të lirë.

Në një deklaratë të OKB-së thuhet se në një telefonatë me ministrin e jashtëm egjiptian, zoti Ban “e bëri të qartë se nuk ka vend për ndëshkimin, për përjashtimin e ndonjë partie kryesore apo të ndonjë komuniteti në Egjipt.''

Shefi i OKB-së tha se të gjitha partite e spektrit politik në Egjipt duhet të përfshihen në një dialog paqësor për të gjetur një rrugë përpara, dhe ai përsëriti mbështetjen e tij për aspiratat e egjiptianëve.

Zëdhënësi i Vëllazërisë Myslimane tha se lëvizja nuk do të tërhiqet nga kërkesa e saj për të rivendosur në post presidentin Mohamed Morsi, por thotë se veprimet e saj do të jenë paqësore.

Grupi ka bërë thirrje përsëri për demonstrate masive të premten, ndërsa të njëjtën gjë ka njoftuar edhe lëvizja Tamarud kundër Morsit.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG